Menü içerisinden veya dünya haritası üzerine tıklayarak ülkenizi/bölgenizi seçin *
Country Selector Alternate Image
Haberler

   Bizden Haberler

   06/03/2015

   Dünyanın en çevreci veri merkezinin BT altyapısı Schneider Electric’ten

   Enerji yönetiminde dünya çapında uzman Schneider Electric, dünyanın en ‘çevreci’ veri merkezini oluşturmak için Green Mountain AS ile birlikte çalıştı.

    

   İşbirliğinden, Norveç’te eski bir NATO cephaneliğinin üzerinde yüzde 100 daha az maliyetli ve yenilenebilir hidroelektrikle çalışan Green Mountain Veri Merkezi doğdu. Schneider Electric, projenin tüm BT altyapısını üstlendi.

    

   Eski bir NATO cephaneliği olan Green Mountain Veri Merkezi, yüksek güvenlikli ve son derece ‘çevreci’ bir tesis için gerekli tüm şartlara sahip bulunuyor.

    

   Enerji yönetiminde global bir uzman olan Schneider Electric’in Green Mountain AS ile yaptığı iş birliğinin eseri olan merkez, fiyort kıyılarının doğal serinliğiyle soğutuluyor, yüzde 100 daha düşük maliyetli ve yenilenebilir hidroelektrikle çalışıyor.

    

   Schneider Electric’in tüm BT altyapısını üstlendiği Green Mountain Veri Merkezi, Norveç'in batı kıyılarındaki ‘petrol başkenti’ Stavanger'in hemen yanındaki Rennesøy'da yer alıyor. İkinci bir veri merkeziyse yakın zamanda, Norveç yaylalarında bulunan tarihi bir endüstriyel bölge olan, aynı zamanda kış mevsiminde güneşin görünmediği şehir olarak da bilinen Rjukan'da kuruldu. Rennesøy'daki ödüllü veri merkezi Green Mountain’in ayak izlerini takip eden Rjukan'daki yeni tesis, tamamen hidroelektrik santralinden elde edilecek elektrikle beslenecek.

    

   NATO cephaneliğinin üzerinde doğan veri merkezi…

    

   Bir dağın içine oyulmuş 21.000 metrekarelik bir alanda bulunan eski NATO cephaneliği, veri merkezi için benzersiz bir konum sağladı. Hemen yanındaki fiyordun sağladığı verimli ve doğal soğutma fırsatıyla da Green Mountain Veri Merkezi, dünyada bir benzeri daha bulunmayan bir veri merkezi olarak inşa edildi. Dağın içinde altı adet odadan oluşan tesis, yukarıya doğru 100 metre uzunluğunda eğimli tünellerle dağın kalbine doğru uzanıyor.

   Mekanın yüksek güvenlik özelliği tamamen korunurken, yüksek seviyeli standartlara ve Uptime Katman III ve Katman IV seviyesinde birçok unsura uygun olarak inşa edildi.

    

   Veri merkezinin enerji tedariki, tüm dünyada lüks olarak görülen ancak Norveçlilerin kanıksamış olduğu doğal ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olan hidroelektrik santralleriyle sağlanıyor. Ayrıca Schneider Electric ve Green Mountain AS, fiyordun soğuk suyunu veri merkezine herhangi bir enerji kullanmadan getirmek için yerçekiminden faydalanılan bir soğutma sistemi tasarladı.

    

   Green Mountain AS CEO'su Knut Molaug, “Bizim için mimari ve teknolojiyi verimli bir şekilde kullanan ve piyasadaki en ekonomik ve enerji açısından en verimli çözümlere sahip yüklenicileri seçmek önemliydi. Bu nedenle dikkatli bir değerlendirmenin ardından, veri merkezinin BT altyapısı, soğutması, güç beslemesi ve DCIM yönetimi ana tedarikçisi olarak Schneider Electric'i seçtik” diye konuştu.

    

   Schneider Electric Son Kullanıcı/ITB ve Enerji Başkan Yardımcısı Arild Bjørkedal da “Veri kullanımı her yıl ikiye katlanıyor ve güncel olarak global karbondioksit emisyonlarının yüzde 2’sine karşılık geliyor” derken, dünyayı daha yaşanılabilir hale getiren bu modern projenin bir parçası olmaktan dolayı mutlu olduklarını vurguladı.

    

   AST Modular’ın çözümleri ve uluslararası deneyimi projeyi hızlandırdı

    

   Schneider Electric'in yakın zamanda lider modüler, güvenli ve enerji açısından verimli veri merkezleri tedarikçisi AST Modular'ı satın alması, bu projeye hızlı bir başlangıç şansı tanıdı. AST’nin prefabrik veri merkezi modülleri, veri merkezinin 5 ay içinde tamamlanmasını sağladı. Ayrıca modern uluslararası deneyim de bu proje için devreye sokuldu.

    

   Green Mountain Rennesøy

   ·         %100 yenilenebilir hidroelektrik enerji

   ·         Son derece verimli su soğutma

   ·         Hassas raf soğutma

   ·         Verimliliği temel alarak seçilen bileşenler

   ·         Mevcut tesislerden faydalanma

    

   Green Mountain Rjukan

   ·         %100 yenilenebilir hidroelektrik enerji

   ·         6 hidroelektrik santralinin yakınında yer alan özel bir konum

   ·         Son derece verimli su soğutma

   ·         Hassas raf soğutma

   ·         Verimliliği temel alarak seçilen bileşenler

    

    

   Schneider Electric hakkında

   100'den fazla ülkede faaliyet gösteren ve enerji yönetimi alanında dünya çapında bir uzman olan Schneider Electric; Enerji ve Enerji Altyapısı, Endüstri prosesleri, Bina otomasyonu, Veri merkezleri /Ağlar ve Konut gibi farklı pazar segmentlerinde lider konumuyla entegre çözümler sunmaktadır. Enerjinin güvenli, güvenilir, verimli, üretken ve çevreci bir şekilde kullanılmasına odaklanan şirketin 150.000’den fazla çalışanı; bireylerin ve kurumların ‘enerjilerini en iyi şekilde kullanmaları’ taahhüdüyle 2013 yılında 24 milyar Euro tutarında satış rakamına ulaşmıştır.

    

   www.schneider‑electric.com

   Bilgi için: 
   Ünite İletişim (212) 272 93 13
   Merve Altay, Merve Dolapçıoğlu

   merve.altay@unite.com.tr; merve.dolapcioglu@unite.com.tr
   www.unite.com.tr