Menü içerisinden veya dünya haritası üzerine tıklayarak ülkenizi/bölgenizi seçin *
Country Selector Alternate Image
Haberler

   Bizden Haberler

   10/06/2013

   Veri merkezinizi nasıl kullanılabilir olduğu kadar verimli hale de getirebilirsiniz?

   Veri Merkezleri için StruxureWare yazılımı = akıllı veri merkezi altyapısı yönetimi (DCIM)

   BT yüklerinin konsolide sunucuları barındırması çok daha ağır bir hale geldiği için, doğru miktarda soğutma ve güç sağlayabilmek, özellikle bu yükleri sanallaştırdıysanız, giderek daha karmaşık bir dengeleme işlemi haline geldi. Güç ve soğutma kapasitesinin daha fazla yükü idare etmek için nerede mevcut olduğunu göremeden, örneğin bir parça devreyi aşırı yükleyerek bütün bir rafı çökertme riskini göze alıyorsunuz. Ya da bina açısından bakıldığında, soğutmayı işletim açısından maliyetli biçimde temin ediyor olabilirsiniz.

   Veri merkezinizin fiziksel altyapısını bina seviyesinden sunucu seviyesine kadar (ve tersi şekilde) görmek, bir zorunluluktur. Bu tür bir görüntü sistem kullanılabilirliğini korumakla kalmaz, aynı zamanda somut enerji ve operasyonel verimlilik kazançlarına da olanak verebilir. Örneğin Veri Merkezleri için Schneider Electric™ StruxureWare™ yazılımı, tesisleri ve BT'yi birleştirerek uçtan uca görülebilirliği sağlar.

   Aslında veri merkezinin fiziksel altyapı katmanı içerisinde grafiksel olarak BT ekipmanınızı göstermektedir, böylece sistem çalışma süresini izlemenin ve yönetmenin yanı sıra, kaynak kapasitesiyle ilgili olarak hareketlerin, eklemelerin ve değişikliklerin etkisini simüle edebilirsiniz. Sonuç mu? Veri merkezinin herhangi bir zamanda işletmenin gereksinimlerine uyacak biçimde ayarlanabileceğinden emin olmak için tesisler ve BT kolayca birlikte çalışabilir.

   Enerji açısından verimli kullanılabilirlik
   Tesisleri ve BT'yi birleştirerek Veri Merkezleri için StruxureWare yazılımı, operatörlerin verimliliği ve kullanılabilirliği rahatlıkla dengelemesine olanak veriyor. Özellikle bütün veri merkezi fonksiyonlarının çok yönlü ve eksiksiz bir görüntüsünü sunmak için izleme, otomasyon, planlama ve uygulamayı birleştiriyor ancak bunu doğru bilgiyi, doğru zamanda, doğru kullanıcıya veren, kolay bir biçimde yapıyor.

   Akıllı enerji yönetimi; gereksiz devreye almaları tespit etmek, belirlemek ve düzeltmek için enerji kullanımını izlemenize ve hedeflemenize olanak verir. Bütün sisteminizin akıllı görüntüsüyle yazılım, bütün güç aktarım sisteminin alt verileri, binadan rafa soğutma ve BT odası gibi yazılımın izleme özellikleri düşünüldüğünde, sistem çalışma süresini riske atmadan enerji açısından daha verimli ve daha uygun maliyetli kullanılabilirlik eşikleri belirlemenize olanak verir.

   Yazarlar Torben Karup Nielsen ve Dennis Bouley'nin Schneider Electric tanıtım yazısında belirttiği gibi, Veri Merkezi Altyapı Yönetimi Yazılımı, Planlamayı Nasıl Geliştirir ve İşletim Giderlerini Nasıl Azaltır, “Günümüzde güç, soğutma ve alan kaynaklarını bireysel sunuculara ve DCIM araçlarına bağlamak, BT yönetim sistemlerini potansiyel fiziksel altyapı sorunları ve bunların belirli BT yüklerini nasıl etkilediği konusunda proaktif olarak bilgilendirir. Özellikle yüksek seviyede sanallaştırılmış ve dinamik bir bulut ortamında, sürekli değişen güç ve soğutma kapasiteleri konusundaki bu gerçek zamanlı bilinç, güvenli sunucu yerleşimi için önemlidir” Veri Merkezleri için StruxureWare yazılımı, bu gelişmiş akıllı DCIM araçları sınıfı içerisindedir.

   Artan BT karmaşıklığını yönetmek
   Ek olarak, Veri Merkezleri için StruxureWare yazılımı, dahili otomatik yanıt özellikleri sağlamak için önde gelen sanallaştırma yönetimi platformlarıyla (örn., VMware® vSphere™ ve Microsoft® System Centre Virtual Machine Manager) ile benzersiz biçimde entegre olur. Bunun anlamı ise, sanal yüklerin daima sağlıklı ana bilgisayar ortamlarına sahip olmasıdır; eğer bir ana bilgisayar sunucusu, aşırı ısınma ya da başka sorunlar tarafından tehdit ediliyorsa, risk artmadan önce yazılım dinamik yükü otomatik olarak çıkarabilir.

   Ekipman bağlandığında ve bağlantısı kesildiğinde, eksiksiz görülebilirlik ve değişim döngüsünün geçmişi için operatörlerin iş emirleri atamasına, alan ayırmasına, durumu takip etmesine ve bir denetim takibi elde etmesine olanak veren iş akışı araçları da otomatiktir. Üstelik bakım takvimleri, devam eden çalışma koşullarının ve sistemlerin durumunun bağlamı dahilinde doğru şekilde planlanabilir.

   Bu güçlü DCIM özelliklerinden bütün sistem faydalanır. Uzun vadede, Veri Merkezleri için entegre StruxureWare yazılımı ile Schneider Electric veri merkezi fiziksel altyapısı, şirketlerin optimum hale getirilmiş kaynak ve enerji yönetimiyle 10 yıl içinde veri merkezi fiziksel altyapısı maliyetlerinden yüzde 30'a kadar tasarruf sağlamasına olanak tanır. Bir tesis ya da veri merkezi yöneticisi olarak, artık enerji açısından verimli kullanılabilirlik ve kanıtlanmış beceriyle stratejik iş değerleri sunmak için veri merkezinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.