Menü içerisinden veya dünya haritası üzerine tıklayarak ülkenizi/bölgenizi seçin *
Country Selector Alternate Image
Haberler

   Bizden Haberler

   21/02/2013

   Schneider Electric’ten veri merkezi sürdürülebilirliği için “Struxureware for Datacenters” Serisi.

   Enerji yönetiminde dünya çapında uzman Schneider Electric, farklı ihtiyaçların tümüne cevap verecek veri merkezi çözümlerinin yönetimi için “Struxureware for Datacenters” Serisi’ni sunuyor.

               Yönetim yazılımına sahip olmayan veri merkezlerinin, hiçbir göstergesi olmayan otomobillere benzediğini hiç düşündünüz mü? Otomobiller mevcut yakıtla ne kadar mesafe gidebileceklerine dair bilgi verilebilirken, veri merkezinizin tüketimi ve durumu hakkında bilgi sahibi olmamak tam bir çılgınlık! Üstelik bu sistemler sayesinde milyon dolarlık iş akışları yürütüldüğü düşünülürse, riskin boyutların korkutucu bir hal alıyor. Biliyoruz ki, iş hayatında, kimi zaman basit bir dikkatsizlik, beklenenden çok daha büyük zararlara neden olabiliyor.

   Teoride mümkün görünse de, pratikte veri merkezi tasarımları için ideal bir enerji orantısı elde etmek oldukça zordur. Bu nedenle, bir tasarruf yaklaşımı olarak, uyku modlarında farklı enerji harcamaları kurgulanan ve çoklu uyku modları bulunan veri merkezleri tasarlamak, enerji verimliliği adına iyi bir stratejidir.

   Enerji yönetiminde dünya çapında uzman Schneider Electric, farklı tip ihtiyaçların tümüne cevap verecek veri merkezi çözümlerinin yönetimi için “Struxureware for Datacenter” Yönetim Yazılımı Serisi’ni sunuyor.

   Size en uygun modül hangisi?
   Struxureware Serisi, tüm işlerinizi yürüttüğünüz veri merkezinizle ilgili karşılaşabileceğiniz herhangi bir duruma önceden müdahale etme imkânı sağlıyor. Böylece, her IT profesyoneli için en önemli ilkelerden biri olan ‘veri merkezlerinin sürdürülebilirliği’ etkin bir şekilde sağlanmış oluyor. Piyasaların ihtiyaçlarına göre ürünler sunan Schneider Electric’in IT İş Birimi ürün grubu ailesi, günden güne genişliyor ve çeşitleniyor. Struxureware Expert (Uzman), uzun bir geçmişi olan ve ISX Central adıyla da bilinen ürün ailesinin gelişmiş versiyonu olarak, gerçek zamanlı izleme, alarm konfigürasyonları, raporlama,  3. parti cihaz entegrasyonları ve Netbotz güvenlik ve çevre izleme ürünleriyle beraber veri merkezi güvenliğini sağlamak amacıyla yeniden geliştirildi.

   Serinin Struxureware Operation (Operasyon) modülü ise çatısal içerik olarak fiziksel veri merkezi görünümü, içerik yönetimi ve detaylı ağ yönetimi sunarken; yenilikçi modüllerden bir diğeri olan Struxureware Capacity (Kapasite) adındaki modül, optimal lokasyon tahmini, gerçek zamanlı kapasite ve planlama, beklenmedik aksama süreleri için aksiyon planları gibi seçenekler içeriyor.

   Struxureware Change (Değişim) modülünde ise iş emri planlama, varlık yönetimi, denetim uygulamaları ve alan rezervasyonu gibi özellikler yer alıyor.

   Veri merkezlerinde, yatırım maliyetinden sonra gelen en büyük maliyetler veri merkezlerinin işletme maliyetleridir. Schneider Electric, güç ve soğutma için harcanan bu maliyetleri kontrol edebilmek ve veri merkezlerini daha verimli hale getirebilmek amacıyla Struxureware ailesinin Energy Efficiency (Enerji Verimliliği) ve Energy Cost (Enerji Maliyeti) modüllerini geliştirdi.

   Energy Efficiency (Enerji Verimliliği) modülü, veri merkezinizi daha verimli bir hale getirmeye ve PUE/DCIE (güç kullanım verimliliği/veri merkezi altyapı verimliliği) konfigürasyonlarının kurgulanmasına yardımcı oluyor.

   Bir diğer modül olan Energy Cost (Enerji Maliyeti) modülü sayesinde, müşterilerinize nasıl faturalama yapacağınızı görüp, cihazların detaylı maliyet raporlarına ulaşabiliyorsunuz.

   Veri merkezlerinde bir katman daha detaya indiğimizde cihaz bazlı denetim için karşımıza bir çözüm daha çıkıyor. IT Optimize (IT Optimizasyon) modülü işlemci bazında verimliliği yükseltmek ve maliyeti azaltmak için IT güç tüketimi ve kullanımı hakkında detaylar sağlarken; aşırı besleme, düşük kullanım, veri merkezi genelinde dengesiz güç ve soğutmayla ilgili maliyetleri azaltmaya yardımcı oluyor. 

   Diğer yandan “colocation”, yani büyük ölçekli veri merkezleri işleten firmaların, veri merkezine ihtiyaç duyan firmalara sunucu ve diğer ekipman bulundurma hizmetleri vermesi, dünyada ve ülkemizde uygulaması son yıllarda yaygınlaşan önemli bir konu haline geldi. Colocation konusu üzerinde hassasiyetle duran Schneider Electric, sadece colocation firmalarına özel Struxureware Operations çatısı altındaki “Colocation” modülünü, 2013’ün ilk çeyreğinde lanse etmeye hazırlanıyor. Colocation modülü, içerik olarak, bu hizmeti alacak firmalar için veri merkezi kapasite yönetiminin ve iş süreçlerinin optimizasyonunu sunuyor. Colocation modülü, böylece, operasyonel masrafları ve ilk yatırım maliyetlerini düşürürken, IT altyapı ekipmanlarının kullanılabilirliği ve firmaların kısa süre içerisinde iş odaklı hareket etmelerini kolaylaştırdığı için, bu hizmetten müşteri konumunda yararlanan firmaların değerli zamanlarından tasarruf etmelerini sağlıyor.

   Son olarak, günümüzde uygulama ve depolama işlemlerinin bulut bilişime kaymaya başlamasıyla, internet trafiğinin büyük bir kısmı veri merkezleri üzerinde yoğunlaştı ve bulut adı verilen yapılar oluşmaya başladı. Bu da yazılım ve donanımda deneyimli veri merkezi uzmanlarının ya da danışmanlarının veri merkezleri tasarlarken bu merkezlerin enerji tüketimini mutlaka dikkate almaları gereğini ortaya koyuyor. Bu bağlamda, bütün bilgi işlem kaynakları ve ağ elemanlarının enerji orantılılık ilkesine göre tasarlanması sağlanırsa, bu tasarımlar, aktivite düzeyiyle orantılı olarak enerji tüketir, dolayısıyla boştayken enerji harcamaz.

    

   Schneider Electric hakkında
   100'den fazla ülkede faaliyet gösteren ve enerji yönetimi alanında dünya çapında bir uzman olan Schneider Electric, Tesisler ve Altyapılar, Endüstri ve Makine İmalatçıları, Endüstriyel Binalar, Veri Merkezleri ve Konutlarda liderlik pozisyonları dahil olmak üzere çeşitli pazar segmentlerinde entegre çözümler sunmaktadır. Enerjinin güvenli, güvenilir, verimli, üretken ve çevreci bir şekilde kullanılmasına odaklanan şirketin 130.000'den fazla çalışanı, bireylerin ve kurumların enerjilerini en iyi şekilde kullanmalarına aktif bir şekilde yardım etme taahhüdüyle 2011 yılında 22,4 milyar Euro tutarında satış rakamına ulaşmıştır.

   www.schneider-electric.com