Menü içerisinden veya dünya haritası üzerine tıklayarak ülkenizi/bölgenizi seçin *
Country Selector Alternate Image
Haberler

   Bizden Haberler

   31/08/2012

   Veri merkezi enerji tüketimine genel bakış

    ""    Wendy Torell, West Kingston, RI'da bulunan Schneider Electric Veri Merkezi Bilim Merkezi'nde çalışan bir stratejik araştırma analistidir. Veri merkezi ortamlarının kullanılabilirliğini optimize etmek için müşteriler ile birlikte kullanılabilirlik bilimi yaklaşımları ve tasarım uygulamaları üzerinde çalışmaktadır. Lisans derecesini Schenectady, NY'daki Union College'dan Makine Mühendisliği alanında, MBA derecesini ise University of Rhode Island'dan almıştır. Wendy, ASQ-sertifikalı bir güvenilirlik mühendisidir.

   Elektrik maliyetleri veri merkezlerini nasıl etkiliyor?
   Elektrik, bir veri merkezi fiziksel altyapısının toplam sahip olma maliyetinin (TCO) önemli bir kısmını oluşturmaktadır, genelde bu yüzde 30 seviyesindedir. Aslında, dünya genelinde veri merkezi gücü ve soğutma altyapısı yılda 60,000,000 megawatt.saat üzerinde elektriği boşa harcamaktadır.

   Veri merkezi verimliliği nedir?
   Herhangi bir cihaz veya sistem için verimlilik basit bir şekilde istenen kullanılabilir sonuca çevrilebilen girdilerin (örn. elektrik, yakıt veya “çalışmasını” sağlayan ) oranı olarak tanımlanabilir. İstenilen ve  kullanılabilir sonucu olmayan her şey atık olarak nitelendirilir. Veri merkezinden istenen çıktı, verilerin işlenmesidir. Soğutma sistemleri, aydınlatma ve güvenlik sistemleri de dahil olmak üzere BT güç rotası için ikincil olan tüm fiziksel altyapı atık olarak nitelendirilir.

   Veri merkezi gücü nereye gidiyor?
   Tipik bir veri merkezinde kullanılan elektriğin yarısından azı bilgisayar yükleri için kullanılır. Geriye kalan güç BT ile ilgisi olmayan fiziksel altyapı tarafından tüketilir. Veri merkezi yöneticileri, bu enerji tüketimini önemli oranda düşürme imkanına sahiptir.

   Veri merkezi enerji tüketimini nasıl düşürürsünüz?
   Veri merkezi verimliliğini artırmak için üç strateji öneriyorum:

   1. Veri merkezi’nin fiziksel altyapısını ölçeklenebilir bir yöntemle tasarlayarak, gerçek BT yükü gereksinimlerine daha yakın olabilmek için aşırı ölçüleri minimuma indirin.

   2. Elektrik gücüne olan ihtiyacı azaltacak alternatif teknolojileri belirleyin (örn. ekonomi moduna sahip soğutma sistemleri, böylece yüksek enerji tüketen mekanik sistemler dış koşullar uygun olduğunda kapatılabilir).

   3. İşlerini yaparken daha az güç tüketecek şekilde tasarlanmış fiziksel altyapı parçaları kullanın.

   Veri merkezi enerji tüketimi hakkında daha fazla bilgi almak için http://whitepapers.apc.com adresini ziyaret edin. Broşür #154'ü hemen bugün indirin!