Menü içerisinden veya dünya haritası üzerine tıklayarak ülkenizi/bölgenizi seçin *
Country Selector Alternate Image
Haberler

   Bizden Haberler

   18/05/2012

   Doğru veriler, doğru enerji kararlarının alınmasını ve maliyetlerin de daha düşük olmasını sağlar

   Yazılım araçları, veri kalitesinin yakalanmasına yardımcı olur

   Enerji talebi dünya çapında artmaya devam ettiğinden, giderek daha fazla kuruluş, enerji ile ilişkili maliyetleri azaltmak ve güç güvenilirliği sağlamak için kurumsal enerji yönetimi (EEM) sistemlerini kullanmaktadır. Bu sistemler, bir tesis veya tesisler serisi içerisinde bulunan enerji ölçüm cihazları ağından ve ölçüm cihazları tarafından toplanan verileri analiz etme işlemini yöneten yazılımlardan oluşur.

   Bir kurumsal enerji yönetim sistemini bir diğerinden ayıran en önemli özellik, toplanan enerji verilerinin niteliği ve söz konusu verilerin karar alma amacıyla kullanılması sürecidir.

   Güç kesintileri, ölçüm donanımı sorunları, iletişim kesintileri veya insan hatası enerji verisinin kalitesini etkileyebilir. Genellikle sorunlar, önemli bir süre boyunca fark edilmeden devam edebilir. Enerji israfını ortaya koyma, daha düşük enerji fiyatını destekleme veya bir düzenleme kurumundan emisyon cezası almaktan kaçınma konusunda kaçırılan fırsatlar dahil olmak üzere yetersiz verilerin etkisi pahalıya mal olabilir. Yetersiz veri kalitesi yanlışyönlendiren enerji eğilimi raporlarına, yanlışfaturalama raporlarına ve kritik ticari kararlara yönelik güven azalmasına neden olabilir.

   Yeni araçlar yardımcı olabilir

   İyi haber; endüstriyel, ticari ve kurumsal enerji tüketicileri için kurumsal enerji yönetimi sistemlerinin ortaya koyduğu sonuçların doğru, tam ve zamanında olmasını sağlayan yeni veri kalitesi araçlarının bulunmasıdır.

   Sisteme giren enerjiyle ilgili tüm verilerin kalitesi önce, önceden tanımlanmışdahili veri kalitesi standartlarına göre değerlendirilir. Ardından, verilerin analiz, raporlama veya herhangi bir diğer etkinlik öncesinde temizlenmişolması için hataları veya boşlukları düzeltmek amacıyla özel araçlar kullanılır. Örneğin, birbirinin tamamen aynı olan kopyalar genellikle silinir ve otomatik tahmin araçları hatalı verilerin değiştirilmesine olanak sağlar.

   En iyi uygulamalar
   Kapsamlı veri kalitesi:

   • Gelişmekte olan ticari kural ve ihtiyaçlara uyum sağlamak için esnek ve modüler olmalıdır
   • Tam sistem yaklaşımı için tüm kurumsal enerji yönetimi sistem veri kaynaklarına uygulanabilir olmalıdır (ör. enerji ölçüm cihazları, fiyatlandırma beslemesi, hava beslemesi)
   • Denetleme süreçlerini ve ham veri yedeklemesini sağlayabilmelidir
   • Çeşitli güvenlik düzeylerini sağlayabilmelidir
   • Devre dışı bırakma özelliğine sahip olmalıdır
   • Kullanımı kolay olmalıdır

   ‘‘Veri kalitesi sorunlarına yeterince ilgi gösterilmediği için iş zekası projelerinin %50'sinden fazlası, hata tamamen giderilmediği sürece, sınırlı kabul ile karşı karşıya kalacaktır’.
   – Gartner Group Industry analistleri

   Schneider Electric hakkında:
   100'den fazla ülkede faaliyet gösteren ve enerji yönetimi alanında dünya çapında bir uzman olan Schneider Electric, Tesisler ve Altyapılar, Endüstri ve Makine İmalatçıları, Endüstriyel Binalar, Veri Merkezleri ve Konutlarda liderlik pozisyonları dahil olmak üzere çeşitli pazar segmentlerinde entegre çözümler sunmaktadır. Enerjinin güvenli, güvenilir, verimli, üretken ve çevreci bir şekilde kullanılmasına odaklanan şirketin 130.000'den fazla çalışanı, bireylerin ve kurumların enerjilerini en iyi şekilde kullanmalarına aktif bir şekilde yardım etme taahhüdüyle 2011 yılında 22,4 milyar Euro tutarında satış rakamına ulaşmıştır.
   www.schneider-electric.com.tr