Menü içerisinden veya dünya haritası üzerine tıklayarak ülkenizi/bölgenizi seçin *
Country Selector Alternate Image
Haberler

   Bizden Haberler

   20/02/2012

   EnergySTEP servisi enerji tasarrufu potansiyelini belirler ve rahatlık sağlar

   Değerlendirme, basit bir başlangıç noktası sunar
   %30 işletme bütçesinin, günümüzün en hızlı büyüyen gider kalemi olan enerji tarafından tüketilen bölümüdür
    
   energystep-img  

   Bir veri merkezi yöneticisisiniz ve CFO'nuz önümüzdeki 24 ay boyunca enerji kullanımını yüzde 10 oranında düşürmenizi talep ediyor. Oldukça zor bir görev. Nereden başlarsınız? Birçok işletmede enerji, bütçe giderlerinde üçüncü veya dördüncü sırada yer alır. Enerji bütçesi işletmenin kültürel kimliğini, büyümesini ve verimliliğini etkiler.

   Veri merkezlerindeki enerji israfı genellikle, bilgisayar odası klimalarının (CRACS) verimsiz bir şekilde kullanılması ve sıcak ve soğuk hava akımlarının karışmasından kaynaklanır. Örneğin, veri merkezi yükseltilmiş zemine ve 700 kW soğutma kapasitesine sahipse ancak geçerli BT yükü soğutma için bu kapasitenin yalnızca yüzde 45'ini gerektiriyorsa, veri merkezindeki bütün soğutma üniteleri neden çalıştırılsın ki? Bu gibi durumlar yaygındır ve bunun nedeni mevcut çoğu veri merkezinin başına bela olan kötü tasarımlardır.

   Verimlilik modeli enerji temeli ve yönetimi sağlar

   Enerji sorununun ele alınmasında ilk adım, BT odası fiziksel altyapısının (güç ve soğutma) mevcut durumunu değerlendirmektir. Enerji tüketimini azaltmaya başlamak konusunda enerji eğitimi yardımcı olabilir (bkz. Sayfa 10'daki Enerji Üniversitesi ile ilgili makale) ya da temel bir ‘ilk geçiş’ veri merkezi değerlendirmesi gerçekleştirilebilir.

   Schneider Electric, EnergySTEP 1 adı verilen ekonomik, kesintisiz ve giriş düzeyinde bir servis sunmaktadır. Bu 1-2 saatlik değerlendirme, veri merkezi BT odasının veri merkezi çalışanlarından biri ve bir Schneider Electric servis uzmanı tarafından incelenerek gezilmesini içerir. Servis uzmanı, inceleme sırasında bazı sorular sorar ve veri toplar. Bu veriler daha sonra bir Schneider Electric enerji yönetimi servis danışmanı tarafından analiz edilir ve veri merkezi BT katı fiziksel altyapısı alt sistemlerinin verimliliği ve güvenilirliğinin nasıl geliştirileceğine dair belirli öneriler sağlayan bir rapor oluşturulur.

    
   Raporda aşağıdakiler değerlendirilir:
   • Kat yerleşimi ve hava dağıtımı
   • Bilgisayar odası klimaları
   • Raflar
   • UPS üniteleri
   • Piller
    
   Rapor oluşturulduktan sonra veri merkezi personeli tüketimi azaltmak için bir eylem planı hazırlar.
    
   Daha fazla bilgi için ‘EnergySTEP: Sürdürülebilir Aşamalı Verimlilik Programı’ broşürünü indirin

   Schneider Electric hakkında:
   Faaliyet gösterdiği 100'den fazla ülkede, enerji yönetimi konusunda dünya çapında bir uzman olan Schneider Electric, konut uygulamalarındaki geniş faaliyet alanının yanısıra, enerji ve altyapı, endüstri, bina otomasyonu ve data merkezleri pazarlarına liderlik konumuyla entegre çözümler sunmaktadır. 104 bin şirket çalışanı “Enerjinizle daha fazlası ” sloganıyla hareket ederek, müşterilerine  enerjinin daha güvenli, güvenilir ve verimli bir şekilde kullanılması için hizmet vermektedir.  2010 yılında 20 milyar Euro'yu aşan global satış rakamına ulaşmıştır.

   Schneider Electric Türkiye’de ise 2000’i aşkın çalışanı, 4 üretim merkezi, 200’e yakın iş ortağı ile, başta İstanbul, İzmir, Ankara olmak üzere toplam 16 ilde bulunan satış ofisleriyle çalışmalarına devam etmektedir. Balkanlar ve Orta Doğu’daki 27 ülkenin yönetimini Schneider Electric Türkiye Genel Müdürü Turhan Turhangil’e devreden Schneider Electric, bireysel ve kurumsal müşterilerine enerjilerinden daha fazlasını gerçekleştirmek için aktif bir şekilde yardım etmeyi taahhüt etmektedir.
   .
   www.schneider-electric.com.tr