Menü içerisinden veya dünya haritası üzerine tıklayarak ülkenizi/bölgenizi seçin *
Country Selector Alternate Image
Haberler

   Bizden Haberler

   06/06/2013

   Daha az güç kesintisi

   Gelişmiş izleme çözümleri şebeke kesintilerini azaltmanın anahtarıdır

   Güç izleme teknolojisi, elektrik şirketlerinin gelişime açık alanları belirlemesine, sistem mühendisleri arasında işbirliğini kolaylaştırmasına ve sürekli değişen zorlukları karşılamasına yardımcı olur. Ek faydaları arasında enerji performansını ölçme, kesintilerin etkisini azaltma ve veri analizleriyle olası sorunları önleme becerileri bulunur.
   Sürdürülebilirlik hedeflerinin karşılanmasında yardım

   Yasal yönetmelikler, kurumsal çevre girişimleri ve müşterilerin gereksinimlerine göre belirlenen güvenilirlik hedeflerini karşılamak için kurumlar, verimsiz güç sistemlerini hedeflemelidir. Güç izleme aletleri aşağıdaki fırsatları sunar:

   • Resmi kurumlardan gelebilecek cezalardan kaçınma
   • Çevreci müşterilerin güvenini kazanma
   • Güç sistemlerinin kullanım ömrünü uzatma
   • Çalışma sürekliliğini koruma

   Tahmin etmeyin; ölçün ve onaylayın
   Güvenilirlik, sürdürülebilirlik ve verimlilik arasında bir denge sağlamak, yenilenebilir enerji kaynakları kullanma ve performansı tekerleği yeniden keşfetmeden ölçebilme becerisi gerektirir. Elektrik şirketleri şebekeleri daha iyi yönetmek ve güvenilirliği artırmak için granüler endeksler oluşturur. Genel endeksler arasında Sistem Ortalama Kesinti Frekansı Endeksi (SAIFI) ve Sistem Ortalama Kesinti Süresi Endeksi (SAIDI) bulunur.
   SAIFI, gerçekleşen kesinti sayısını doğrular ve SAIDI her kesintinin süresini belirler. Bu bilgilerle mühendisler, sistem güvenilirliğini artırmak için enerji verilerini eyleme geçirilebilir planlara dönüştürebilir.
    
   Sorunları gerçekleşmeden önce belirleyin
   Hata meydana gelmeden önce ya da sonra kullanılsın, güç kalitesi bilgisi dağıtım şebekelerinin güvenilirliğini artırmaya yardımcı olur. Hata sonrası analizlerinde elektrik şirketleri, öncelikle hatayı bulur ve yalıtır ve ardından hizmeti yeniden sağlar. Bu yaklaşımın zayıf noktası sorunun, felaketin meydana gelmesini beklemede yatmasıdır. Çalışmama süresine yol açmasının yanı sıra ekipman da hasar görebilir.

   Hata öncesi analizler, gelecekteki potansiyel sorunları belirleyebilir. Şebeke mühendisleri, arızalanma olasılığı olan ekipmanın belirtilerini algılamak için güç kalitesi bilgisinden faydalanır. Arızaları önlemek ve çalışmama süresini en aza indirmek için çözümler geliştirir.

   Bulgular, güç kalitesi verilerinin sorunları meydana gelmeden önce tespit ettiğini göstermektedir. Kore ve ABD'de yapılan arıza öncesi analizleri alanındaki çalışmalar ve üniversitelerde üzerinde çalışılan Dağıtımda Arıza Tahmini (DFA) projeleri bunun doğru olduğunu göstermektedir.  Başarılı güç izlemede, verilerin eyleme geçirilebilir bilgilere dönüştürülmesi güçlü bir donanım, yazılım ve haberleşme kombinasyonu gerektirir.

   Jacksonville Elektrik İdaresi (JEA) işlerini kolaylaştırdı
   Akıllı şebeke teknolojilerinin uyarlanmasında bir lider olan Jacksonville Elektrik İdaresi (JEA), 360.000'den fazla müşterisine hizmet vermek için üretim, aktarım ve dağıtım varlıkları kullanır. Gelişmiş bir ölçüm altyapısı, otomatik iş gücü yönetimi ve aktif kesinti bildirimi ve yönetiminin avantajlarından faydalanarak sistem performansını geliştirmiş, yanıtlama sürelerini en üst düzeye çıkarmış ve kesinti sürelerini azaltmıştır.
   JEA, geniş bir güç kalitesi izleme çözümünden faydalanmaktadır. Manuel proseslerin verimsizliğini görüp, faydalı bilgilerin büyük miktardaki dalga biçimi ve alarm verileri arasında kaybolduğunu fark ettiklerinde sistemlerini;

   • Birden fazla kullanıcı için belirli bir ilgi alanını temel alan bir pano görüntüsü ve bilinen olayları ve kalite izleme sistemi mimari istatistiklerini temel alarak veri toplayan bir raporlama aracı sağlayacak;
   • IEC 61000-4-30 Sınıf uyumlu güç kalitesi izleyicileri içeren donanımlarla üretim ve aktarım, aktarım ve dağıtım arasındaki ve büyük endüstriyel tesislerdeki performansı analiz edecek;
   • Yeni teknolojiler geliştirildikçe ve yükseltme süreci kolaylaştırıldıkça şebekeyi ölçeklenebilir hale getirerek birden fazla konumda farklı zamanlarda işbirliğini geliştirecek ve büyümeye odaklanacak;
   • JEA'nın, her seviyeden farklı paydaşların karar alabildiği sadeleştirilmiş bir iletişim ile birden fazla kaynaktan veriler topladığı “açık” bir platformu temel alan, çeşitli haberleşme yöntemlerini sorunsuz bir şekilde yönetebilen bir haberleşme sistemi oluşturacak;
   • Yazılımı, başlangıçtaki veri toplama fonksiyonunun ötesinde genişletecek şekilde geliştirmiştir. JEA, sistemini, mühendislerine algoritmalar dahil her tür veriyi inceleme ve olaylar ve anormallikleri JEA'nın kendine özgüm gereksinimlerine göre sınıflandırma olanağı sağlayacak şekilde geliştirmiştir.

   Gerçek dünyada JEA, 4 milyon ABD doları değerinde bir transformatörün hasar görmesini önlemiştir.

   Eyleme çağrı: Schneider Electric'ten kapsamlı güç kalitesi analizlerinin sonuçları hakkında daha fazla bilgi edinin. www.schneider-electric.com adresini ziyaret edin ve arama kutusuna “Güç kalitesi izleme ve analizi” yazın.