Menü içerisinden veya dünya haritası üzerine tıklayarak ülkenizi/bölgenizi seçin *
Country Selector Alternate Image
Haberler

   Bizden Haberler

   07/01/2013

   Veri merkezinizin işinize kattığı değerden tam olarak faydalanın

   Veri Merkezi Altyapı Yönetimi (DCIM) yazılımı kritik önemdedir

   Data Centre Image   

   Enerji ve operasyonel maliyetlerin yönetimi
   Kurum çapındaki operasyonel harcamalar hızla artarken, şirket yöneticileri yüzlerini, hem sermaye giderleri hem de işletme giderlerinden tasarruf için uygun bir kaynak olarak gördükleri veri merkezlerine çevirmişlerdir. Anahtar? Veri Merkezi Altyapı Yönetimi (DCIM) yazılımı. Gelişmiş DCIM araçları, mevcut veri merkezi fiziksel altyapısının kullanım ömrünü uzatarak, planlama ve çalışma süreçlerini kolaylaştırarak, tesislerin ve BT'nin enerjisini azaltarak ve kıymetli çalışma süresini korumak için proaktif izleme sağlayarak maliyetleri azaltabilir.

   Entegre bir veri merkezi fiziksel altyapısının tümünü kapsayan bir ‘katman’ olan Veri Merkezleri için Schneider Electric™ StruxureWare yazılımı, örneğin, şirketlerin sermaye giderlerinden başlangıç olarak yüzde on ila yirmi arasında tasarruf sağlamasına yardımcı olabilir. Uçtan uca görünürlük yöneticilerin, mevcut veri merkezi fiziksel altyapılarını (DCPI) artan BT yüklerini destekleyecek şekilde ayarlamak için bilgiye dayalı kapasite kararları almalarına olanak tanır. Bu ayarlamalar, daha fazla sermaye giderini erteleyerek sermayenin optimum hale getirilmesine yardımcı olur.

   Sistem risklerinden korunmak için aşırı ödemeler yapılan günler geride kaldı. Daha fazla güç, daha fazla soğutma, daha fazla bina. Bu aşırı ihtiyatlı yaklaşım verimsiz, maliyetli ve monolitik veri merkezleri ile sonuçlanmıştır. Günümüzde DCIM yazılımı, basma kalıp ama doğru ‘daha azıyla daha fazlasını yap’ sözünü olanaklı hale getirmiştir.

   Veri noktalarını yöneticiler, tesisler ve BT için kullanılabilir bilgilere dönüştüren Veri Merkezleri için StruxureWare yazılımı, kullanımdan kaldırma veya konsolidasyon yoluyla sunucuları optimum hale getirmenize ve karşılığında fiziksel altyapınızı, iş yoğunluğunun değiştiği bir yıl içinde farklılık gösteren gerçek kapasite ihtiyacı ile doğrudan ilişkili olarak büyütmenize veya küçültmenize yardımcı olur. Böylece, yedek güç ve soğutma kapasitesini örneğin yüzde elli veya altmış oranında azaltarak kaynakları optimum hale getirebilirsiniz.

   DCIM yazılımının sağlam görünürlüğü, siz veri merkezi ekipmanlarını ve kaynakların kullanılabilirliğini fiziksel altyapı ile bağlantılı olarak görüp, ona göre bir yanıt verirken, bu gibi değişikliklerin iş hızında yürütülmesini sağlar. Örneğin, devreye alınacak 50 yeni sunucunuz varsa, yeterli yeriniz, enerjiniz, soğutma kapasiteniz olup olmadığını, eğer varsa nerede olduğunu hızlı ve kolay bir şekilde belirleyebilirsiniz. Raf yerleşiminin nasıl olacağını belirledikten sonra, yeni sunucuların PUE üzerindeki etkisini analiz edebilirsiniz.

   Akıllı enerji yönetimi
   DCIM analizleri, özelikle enerji kullanımının azaltılmasının maliyet tasarrufu açısından dikkate değer ölçüde faydalı olduğu görüldüğünden beri akıllı enerji yönetiminde vazgeçilmez olmuştur. Veri Merkezleri için StruxureWare, enerjinin nerede tüketildiğini görmek için veri merkezi çapında alt sistemleri (örn., UPS) ayrıntılarıyla inceleyebilir. Yazılım, sistem risklerini artırmadan kesintinin nerede yapılacağına karar vermek için güç ve soğutma gibi sistemleri modelleyebilir. Bu enerji bilgilerini, enerji bağlantılı işletim gideri tasarruflarına ve hem kurumsal hem de çevresel sürdürülebilirliğe dönüştürebilirsiniz.

   Artan BT karmaşıklığının yönetilmesi
   Veri merkezlerinin stratejik işletme varlıkları olabilmesi için artan BT karmaşıklığını yönetme becerisine sahip olmaları gereklidir. Konsolidasyon (daha fazla yoğunluğa neden olur) ve sanallaştırma (dinamik sıcak noktalar üretir) gibi gelişmiş yaklaşımlar, gelişmiş kontrol ve otomasyonu daha da kritik bir hale getirmiştir.

   ‘Veri merkezi altyapı yönetimi yazılımı, planlamayı nasıl geliştirir ve işletim giderlerini nasıl azaltır’ Schneider Electric Tanıtım Yazısının yazarları Torben Karup Nielsen ve Dennis Bouley'in belirttiği üzere: ‘Yüksek yoğunluklu bilgi işlem, dinamik iş yükleri ve daha verimli bir enerji tüketimi ihtiyacının doğurduğu zorluklarla mücadele eden kurumlar, iş akışını geliştirebilmeleri için plan yapmaya, daha düşük maliyette çalışmaya ve analizlere olanak tanıyan bir yazılıma gereksinim duymaktadır. İş değeri üretme taahhüdünü gerçekleştirmenizde size, sadece daha fazla görünürlük, daha fazla kontrol ve gelişmiş otomasyon yardımcı olabilir’.

   Önde gelen sanallaştırma platformlarıyla entegre olan Veri Merkezleri için StruxureWare, operatörlere, dinamik yükler için her zaman sağlıklı barındırma sunucuları olacağını bilmenin rahatlığını sunar. Bir BT yükü riskli bir durumda olduğunda, yazılım bu yükü, kullanılabilir alan, güç ve soğutmayı dikkate alarak dinamik bir şekilde taşıyabilir.

   Uzun vadede, entegre Veri Merkezleri için StruxureWare yazılımı ile Schneider Electric veri merkezi fiziksel altyapısı şirketlerin, optimum hale getirilmiş kaynak ve enerji yönetimi ile 10 yıl içinde DCPI maliyetlerinden yüzde otuz oranında tasarruf sağlamasına olanak tanır. Artık veri merkezinizin sağladığı stratejik iş değerinden faydalanabilirsiniz.